Wady wzroku u dzieci

Data: 24.03.2017

Coraz częściej spotykamy się z maluchami w słodkich, bardzo kolorowych okularach. Obecna medycyna pozwala bowiem diagnozować i korygować wady wzroku nawet u malutkich dzieci. Jak jednak rozpoznać, że nasze dziecko ma wadę wzroku, skoro samo nam tego nie powie? Jakie są najczęściej spotykane wady wzroku u dzieci?

Wady refrakcji są najczęściej spotykanymi wadami wzroku, nie tylko u dorosłych, ale także u dzieci. Wynikają one z nieprawidłowego skupiania światła na siatkówce, przez co obraz jest niewyraźny, zamazany. Maluch nie powie nam jednak, że widzi niewyraźnie, że musi wytężać wzrok, przez co boli go głowa, że jego oczy bardzo się męczą. Nieleczona wada wzroku zaś może prowadzić do problemów w nauce.

Oko niemiarowe to oko, którego obraz jest nieostry, zamazany, ze względu na nieprawidłowe skupianie obrazu na siatkówce. Pod pojęciem oka niemiarowego rozumiemy więc:

  • Nadwzroczność
  • Krótkowzroczność
  • Astygmatyzm

 

Nadwzroczność

Nadwzroczność, czy też dalekowzroczność sprawia, że maluch dobrze widzi obiekty, które są od niego oddalone, słabiej zaś te z bliska. Dzieci z nadwzrocznością są niechętne do prac wzrokowych, unikają puzzli, rysowania, pisania, książek, układanek. Często skarżą się na bóle głowy.

Nadwzroczność u dzieci jest bardzo niebezpieczna. Może bowiem prowadzić do zeza zbieżnego, a także do niedowidzenia. Dlatego niezwykle istotne jest, żeby jak najwcześniej wykryć wadę i odpowiednio ją skorygować. Jeśli zauważymy więc niepokojące nas objawy, konieczna jest wizyta u lekarza okulisty, który potwierdzi wadę i zdecyduje czy wymaga ona korekty, czy też, w przypadku niewielkich wad obejmujących oboje oczu, może ulec samoistnemu wyrównaniu. W takiej sytuacji zaleca się zazwyczaj okresowe wizyty u okulisty w celu kontrolowania czy wada się nie pogłębia.

Nadwzroczność fizjologiczna jest wadą występującą u 80% niemowląt. Wada wynosi zazwyczaj w granicach +2 lub +3 dioptrii. Nadwzroczność fizjologiczna jest zjawiskiem całkowicie naturalnym i ustępuje wraz z wiekiem. Najczęściej wzrok normalizuje się ok. 7 roku życia.

Krótkowzroczność

W przypadku krótkowzroczności dziecko widzi dobrze obiekty znajdujące się blisko. Te, znajdujące się daleko są zaś rozmazane. Dzieci z krótkowzrocznością wyraźnie mrużą oczy patrząc w dal, siadają blisko telewizora, przysuwają bliżej ekrany monitorów, czy też siedzą z tzw. nosem w zeszycie. Konieczna jest w tym przypadku wizyta u okulisty, który potwierdzi wadę i przepisze odpowiednie okulary lub soczewki.

Astygmatyzm

Astygmatyzm często jest wadą wrodzoną i zazwyczaj towarzyszy nadwzroczności lub krótkowzroczności. U osób z astygmatyzmem pojawiają się zniekształcenia obrazu. Jest on też miejscami nieostry, niezależnie od tego, czy znajduje się blisko, czy daleko. Dzieci z astygmatyzmem przekrzywiają głowę, uskarżają się na bóle głowy, pieczenie oczu, mrużą oczy, mają problemy z koncentracją, niechętnie piszą i czytają. Im wcześniej wykryjemy wadę, tym lepiej. Zapobiegniemy dzięki temu jej pogłębianiu się i zniwelujemy męczące dziecko objawy. Astygmatyzm u dzieci można korygować odpowiednio dobranymi okularami. Możliwa jest również laserowa korekcja wady, jednak nie wykonuje się jej u dzieci.

Anizometropia

U dzieci występuje również różnowzroczność, zwana także anizometropią. Jest to jednak rzadka wada, charakteryzująca się tym, że każde z oczu ma inną wartość refrakcji a różnica wynosi więcej niż 2 dioptrie. W jednym oku jest to na przykład +4 dioptrie, w drugim zaś +1.

Wyróżniamy anizometropię krótkowzroczną, nadwzroczną i astygmatyczną. Istnieje również różnowzroczność mieszana i to ona stanowi największy problem. Jeśli różnica w wadzie jest niewielka, można wzrok bez problemu skorygować odpowiednio dobranymi okularami Jeśli jednak różnica wady w obu oczach wynosi kilka dioptrii – może znacznie utrudnić życie naszego dziecka,wtedy jedyną możliwą korekcją są soczewki kontaktowe. W przypadku tak dużej różnicy słabsze oko z czasem przestaje pracować, gdyż mózg wykorzystuje obraz jedynie z oka silniejszego. Często w takim przypadku słabsze, niepracujące oko zaczyna ?uciekać? i rozwija się zez. Nie zawsze jednak zez się pojawia ? w takiej sytuacji wada wychodzi na jaw dopiero podczas badania okulistycznego.

Dzieciom, u których pojawił się zez, okulista przepisuje odpowiednio dobrane okulary. Ponadto stosowane jest okresowe zasłanianie oka lepszego.zmuszając tym samym oko słabsze do podjęcia pracy na nowo.Zaleca się również odpowiednie ćwiczenia ortoptyczne. W wypadku braku dobrego wyniku leczenia zachowawczego konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego.

 

Niezależnie od wady wzroku, pierwszymi objawami, które powinny nas zaniepokoić jest mrużenie oczu, pocieranie ich, siadanie blisko telewizora, czy też ?nosem? w malowance lub zeszycie. Warto w takich sytuacjach wybrać się na kontrolę do lekarza okulisty, potwierdzić wadę i odpowiednio ją skorygować, zanim zacznie się pogłębiać i sprawiać naszej pociesze poważne kłopoty.

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
Klinika prof. Jerzego Szaflika


Bądź na bieżąco!

Zapisz się do listy mailingowej, a nie przegapisz ciekawych artykułów

Powiązane artykuły