Jaskra kradnie wzrok po cichu

Data: 24.03.2017

Jaskra jest chorobą bezobjawową. Rozwija się powoli ukradkiem odbierając nam jeden z podstawowych i jednocześnie najcenniejszych zmysłów – wzrok.

Jaskra zaliczana jest do ciężkich schorzeń wzroku. Uważa się, że nieleczona jaskra jest jedną z głównych przyczyn ślepoty na świecie. Szacunkowo w Polsce choruje na nią ok 800 000 osób, jednak leczeniu poddaje się zaledwie ok 60-65 tys osób. To niezwykle niepokojące dane, z których wynika, że znaczna większość chorych nie wie o rozwijającej się podstępem chorobie. Najczęściej jaskra wykrywana jest przypadkiem podczas wizyty u okulisty lub gdy doprowadzi do poważnych wad wzroku.

Niestety wciąż nie znamy dokładnych przyczyn powstawania jaskry. Nie istnieje również w pełni skuteczna metoda leczenia. Dlatego też niezwykle istotne jest aby chorobę wykryć w jak najwcześniejszym stadium. Nasza świadomość dotycząca jaskry jest jednak wciąż niewielka, a fakt iż choroba latami rozwijać się może bez jakichkolwiek objawów sprawia, że nie widzimy potrzeby dokładnego badania wzroku, czy też nie badamy się w ogóle.

Przyczyny

Jaskra jest wieloczynnikową neuropatią nerwu wzrokowego. Bardzo często chorobie towarzyszy podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe. Do rozwoju schorzenia przyczyniać sie może wiele czynników – przede wszystkim fakt, że należy ono do chorób dziedzicznych. Jeśli więc jaskra pojawiła się w naszej rodzinie, ryzyko jej wystąpienia jest bardzo wysokie – sięga ono aż 70%. U osób szczególnie narażonych na jaskrę zaleca się więc regularne wykonywanie badań wzroku raz w roku.
Wśród pozostałych czynników wymienić możemy:

  • Krótkowzroczność (powyżej -4,0 dioptrii),
  • migrenowe bóle głowy,
  • stale zimne dłonie i stopy,
  • cukrzyca lub miażdżyca,
  • podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi,
  • niskie ciśnienie ogólne,

Do czynników ryzyka zaliczany jest również wiek powyżej 35 roku życia. Należy jednak pamiętać, że choroba może pojawić się w każdym wieku – dotyka zarówno dorosłych jak i dzieci.

Objawy

Jaskra jest niezwykle podstępną chorobą. Latami niszczy po kolei włókna nerwu wzrokowego doprowadzając do  stopniowego powiększania się ubytków w polu widzenia. Braki te są początkowo tak nieznaczne, że pacjenci często nie zdają sobie sprawy z tego, że mogą być chorzy na jaskrę. Gdy jednak są znacznie dostrzegalne, oznacza to, że choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium i nerw wzrokowy uległ niemal całkowitemu zniszczeniu. Nie da się niestety tego cofnąć – utrata widzenia jest trwała, a zatrzymanie choroby może okazać się niezwykle trudne.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje jaskry: z otwartym i zamkniętym kątem przesączania.  W przypadku tej drugiej grupy, zamknięciu ulega kanał, którym ciecz wodnista wypływa z oka. Charakterystyczne jest wówczas bardzo wysokie ciśnienie w oku, któremu towarzyszy silny ból oka, bóle głowy, nudności i wymioty. Objawy te to tak zwany ostry atak jaskry, z którym należy jak najszybciej zgłośić się do lekarza lub na pogotowie i poddać  terapii. Na tę postać jaskry choruje jednak zaledwie 20% chorych. Pozostałych 80% cierpi na jaskrę z otwartym kątem przesączania. Ta odmiana jest znacznie bardziej zdradziecka i trudniej wykrywalna. Rozwija się bowiem bezobjawowo, przez lata doprowadzając do znacznych ubytków w polu widzenia. Pierwszym i w zasadzie jedynym objawem, który powinien nas tu zaniepokoić jest pogorszenie ostrości wzroku i postępujące ograniczenie pola widzenia. Jest to jednak zauważane dopiero w końcowym stadium choroby. Ubytki wzroku  zazwyczaj następują w obu oczach. Nie są one jednak równoczesne, dzięki czemu nawet w przypadku znacznych ubytków pole widzenia jest uzupełniane przez nakładający się obraz z drugiego oka. Chory może więc przez wiele lat nie zdawać sobie sprawy z tego w jak zaawansowanym stadium choroby się już znajduje. Niekiedy jaskrze towarzyszą również inne objawy, jednak są one tak niepozorne, że zazwyczaj nikt nie powiązuje ich z tak poważną chorobą. Zaliczymy do nich łzawienie oczu, pojawianie się mroczków przed oczami, krótkotrwałe bóle oczu.

Ze względu na bardzo zdradliwy charakter jaskry i niewielki odsetek osób zdiagnozowanych i leczących się, warto podczas wizyty u okulisty poprosić o profilaktyczne badanie oczu w kierunku jaskry. Tylko regularne badania i wczesne wykrycie choroby, a co za tym idzie – podjęcie leczenia w odpowiednim czasie, mogą uchronić nas przed nieodwracalnym pogorszeniem wzroku, a nawet ślepotą.

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
Klinika prof. Jerzego Szaflika


Bądź na bieżąco!

Zapisz się do listy mailingowej, a nie przegapisz ciekawych artykułów

Powiązane artykuły