Najczęściej pojawiające się wady wzroku

Data: 24.03.2017

Zmysł wzroku, choć niezwykle istotny, jest również bardzo wrażliwy. Jedne wady są więc wynikiem naszych działań i nieodpowiedniego dbania i narząd wzroku, inne zaś są naturalnymi procesami zachodzącymi w naszym organizmie z biegiem czasu.

Wady refrakcji, a więc wady ostrości wzroku, są najczęściej spotykanymi zaburzeniami, z którymi udajemy się do specjalistów. Wśród nich wymienić możemy krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy też starczowzroczność.

Krótkowzroczność jest najczęściej występującą wadą wzroku. W przypadku krótkowzroczności promienie świetlne są w niewłaściwy sposób skupione na siatkówce. Obraz skupia się więc przed siatkówką, zamiast na niej, w konsekwencji czego przedmioty znajdujące się daleko są rozmazane i nieostre.
Krótkowzroczność diagnozuje się najczęściej u młodych ludzi ? jeszcze przed zakończeniem procesu dojrzewania. U kobiet natomiast krótkowzroczność może się pogłębić w trakcie ciąży.

Dalekowzroczność, , czy też inaczej nadwzroczność (oko nadwzroczne) jest wadą objawiającą się przeciwnie niż krótkowzroczność. W tym wypadku bowiem lepiej widzimy z daleka  z bliska natomiast obraz jest zamazany.
Nadwzroczność ujawnia się znacznie częściej niż krótkowzroczność ? diagnozuje się ją bowiem już u dzieci. Występuje również nadwzroczność starcza, która rozwija się wraz z wiekiem ? pierwsze objawy pojawiają się ok. 40 roku życia, a nawet wcześniej.

Astygmatyzm występuje najczęściej razem z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Zazwyczaj jest wynikiem zaburzeń powierzchni rogówki, przez co światło padające na nią załamuje się w różny sposób, powodując zaburzenia ostrości widzenia lub zniekształcenia obrazu. Astygmatyzm sprawia, że promienie nie mogą prawidłowo skupić się na siatkówce, w efekcie czego powstają na niej dwa obrazy zamiast jednego.
Astygmatyzm, poza zaburzeniami wzroku, może też powodować częste bóle głowy, pieczenie oczu, czy też znaczne przemęczenie.

Starczowzroczność, mylona niekiedy z nadwzrocznością starczą, powodowana jest przez twardnienie soczewki, a więc przez naturalne procesy zachodzące w naszym organizmie. Starczowzroczność objawia się postępującą nadwzrocznością, która pojawia się ok 40 roku życia i ulega zahamowaniu ok 65 roku życia.

Zbyt długie siedzenie przy komputerze, czy też telewizorze może pogłębiać krótkowzroczność. Aby zminimalizować negatywne skutki  wad wzroku , konieczne są regularne wizyty kontrolne u lekarza okulisty. Niezwykle ważne jest też odpowiednie nawilżanie oczu i odpoczynek od tak przez nas uwielbianych komputerów czy telewizorów.

Centrum Mikrochirurgii Oka Laser
Klinika prof. Jerzego Szaflika


Bądź na bieżąco!

Zapisz się do listy mailingowej, a nie przegapisz ciekawych artykułów

Powiązane artykuły